přehlídka amatérské filmové tvorby

změny v programu - diskuze

Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "8243"
:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love
já bych tu invenci už taky poslal někam (v rámci diskuze, nikoli filmování). na filmy se přeci nedíváme, abychom tam hledali něco, čemu se říká invence. a popravdě mi už kvůli diskuzím na DFS leze to slůvko pořádně na nervy.
běžte sou ivecní už někam... invence přece neni neco, co by divak jeste zatim nikde nevidel.. to by byly potom filmy jen o samych kravinach, jelikoz vymyslet neco co jeste nebylo neni problem... ale dokazat to pouzit tak, aby to pasovalo do pribehu, nebo aby to podtrhlo nejakou myslenku, ktera je kladena ci se snazi neco vyjadrit... ale jak rika Honza H. invence muze byt i neviditelna.. nebo nemusi byt vubec... nebo jako ona tam je, jen je v jinych slozkach, nez ktere jsou na prvni pohled videt... treba v tajuplneni ho spatruji ve zvukove slozce, ktera dela ve filmu 50%.. nebo "invencni" prvek v Zahade ve scene s melounem... je to neco jako ona nejlepsi scena v Milujes me s operacnim salem v kuchyni... ale to jsou prvky, ktere jsou na prvni pohled viditelne.. neco podtrhuji, to napadne kazdeho.. ha, tam byla invence.. ale tak to preci neni...

ona invence je dle meho ve zbytku, jelikoz dokaze vytvorit pudu pro tento prvek, ktery diky ni vyzni jeste vice.. ale samotny by byl absolutne nefunkcni...
Nevybuřuj, troubo, toho napětí mezi nimi tam bylo akorát. A na začátku nebylo třeba, protože každej vztah se na začátku tváří jako dokonalej. A všechno to, o čem jsi mluvil tam bylo a fungovalo. A invence, ke které se tady furt každej chce vyjadřovat, ale připadá mi, že málodko ví, co to vůbec je...ta invence sakra není v tom, že tam běhaj vraždící petky nebo že je kamera vzhůru nohama. Ta je u takového filmu ze života v detailech...medvídek v ruce hrdinky...Klárka telefonuje s Matějem, který je pár metrů od ní...to byly ty scény, které film dělaly výjimečným... V Miluješ mě? bylo invence dost. Ale divák ji nevnímal jako "invenci"...takové okamžiky vedly diváka tím filmem a díky nim divák s napětím očekával každou další vteřinu... Každý filmový prostředek, který se tady rozebírá a odděluje je součástí celku, který byl v tomto případě krásný, neuvěřitelně zábavný, dojemný... Těším se na další taková díla.
Co se týče Miluješ mě? tak mě šlo především o to natočit ten film kvalitně.. to jest sladit herecké výkony na jednu úroveň a odvyprávět příběh, který bude prostý, lidský, pravdivý.. ale ne nudný. Já mám rád takové malé životní okamžiky, které si víceméně každý zažije, ale každého pak ovlivní jinak. Takové ty maličkosti, které mohou být z globálního hlediska banální, ale pro každého z nás zásadní. Líbí se mi, že lidé (především holky) co můj film viděly, mi pak říkaly, že si díky němu vybavily vlastní zkušenosti jak v rodině, tak s klukem a to je fajn. Co se týče invence, pokud ji pojmenujeme jako způsob vyprávění, do kterého se ještě nikdo nepustil, tak tam není zhola nic a myslím, že v dnešní době už toho ani moc být nemůže. Tím filmem jsem si ověřoval, jak pracovat s klasickými filmovými postupy, s klišé, s budováním napětí, s funkcí kostýmů, barev scény, kompozice, dramatickým zvukem.. chtěl jsem si ověřit, jestli jsem schopný tyhle základní věci ovládnout a někde jsem se režijně pustil i na tenčí led při scénách, kdy se "pravdivě" improvizovalo, nebo s věcmi, které byli oproti klasickému modelu řečeny "na půl".. což byla především hádka s otcem, facka, která bolela a pláč kterej byl pravěj, pak třeba scéna s dortem, kde Klárka zhasíná svíčky a pak rukou plácne do dortu. Zkuste si někdy zhasnout za sebou prsty deseti svíček a uvidíte jak vám bude.. vyblbnul jsem se i při natáčení snové sekvence, myslím, že se ve snu podařilo vtipně propojit operační sál a kuchyň.. Co bylo pro mně ale nejtěžší a čeho jsem se nejvíce bál, jestli se dobře povede ztvárnit postava autistické sestry. Tu jsem chtěl opravdu pravdivou, takže to přineslo mnoho konzultací a jednu obsáhlou knihu a pobyt v léčebně. Jinak co se týče příběhu, myslím si, že samotný příběh sester dvojčat, které jdou takhle odlišné, jsem ještě nikde neviděl.. takže tady by snad i jistá invence býti mohla.. když se na to ale zpětně dívám, myslím si, že se mi nepovedlo vybudovat napětí v expozičních scénách vztahu mezi Klárkou a Matějem.. to mě mrzí.
a ještě bych asi měl něco říct k té invenci... někde byla, někde ne, statistiku jsem si nedělal. králem invence ten film však nebude. nebo ano? možná se pletu? co je to vlastně ta invence? kde už byla a kde ještě ne? a nehledá ji někdo za každou cenu a přespříliš?
film je to bezesporu kvalitní, ale i tak jsem si asi třikrát říkal, že by to už mohlo skončit. byla tam tedy nějaká slabší místa (bohužel už si ty okamžiky nepamatuji), ale byly velmi rychle překryty zajímavějšími až nejzajímavěšími. o spoustě scén, motivech apod. bych řekl, že byly velmi nápadité, jedinečné, úžasné. našly se však i takové, které byly podobny kýči (dědeček s vnoučkem pouští draka). zkrátka a dobře: kvalitní film s pár mocuhami, které vzhledem k celku člověk ¨bez mrknutí oka odpustí
Moc krásnej film. Sympatická hlavní hrdinka, neuvěřitelně přesvědčivá psychologie...fakt bylo působivý to, jak ona měla tu svou sestru ráda, ale i tak chtěla žít vlastní život. A strašně se mi líbila scéna, kdy ji otec zmlátil a ona ze sebe pomalu vysoukala, co si o tom všem vlastně myslí...bylo to hrozně přesvědčivý, protože člověk ze sebe v návalu emocí dokáže vychrlit plno věcí, které by normálně vůbec neměl odvahu říct a ani by je třeba říct nechtěl. A reakce otce byla taky skvělá...bylo na něm vidět, že ji chápe, ale přesto nebyla jiná možnost. A tak by se dalo pokračovat dál...nebyla tam snad jediná scéna, která by ve mně nezanechala dojem. Skutečně krásnej film.

Pokud bych tomu něco vytknul, tak snad jedině to, že ten děj jako celek působil trochu roztříštěně a žádná linie nebyla hlavní a i na konci pořád působily odděleně. Ale Howard Hawks říkal, že není důležitý film jako celek, ale povedené scény...a to byly v tomhle filmu všechny.
26.12.2007 15:21:08
dfsprehlidka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one